Akadálymentesített weboldal tartalom
Bevezető
Az elmúlt években terjedtek el a vakok és gyengén látók számára kialakított szabályok amelyek nem egy különálló "vakbarát" oldal létrehozásának célját szolgálják, hanem egy adott weboldal teljes felületét igyekeznek mindenki által hozzáférhetővé tenni.
Ezeken felül létezik egy szigorúbb szabvány amelyet a World Wide Web Consortium három nehézségi fokozatban állapított meg. Ezek a WAI-A, WAI-AA és a WAI-AAA szintek. A WAI a Web Accessibility initiative rövidítése, melynek jelentése: kezdeményezés a web hozzáférhetőségért.
Manapság egyre több webmester alkalmazza ezeket az ajánlásokat (WCAG) A kormányzati, egészségügyi és oktatási portáloktól viszont elvárható hogy oldalaik hozzáférhetőek legyenek mindenki számára.
Egy akadálymentes weboldallal az internetes keresőkben jobb helyezést lehet elérni. A Google kereső a legjobb példa egy vak felhasználóra, mivel ő sem látja az animációkat és a javascriptben megírt animált gombokat.
Weboldalainkon nem kell elhagyni a multimédiás részeket vagy az animált fényképeket. Helyettük alternatívát kell nyújtani.
Az akadálymentes weboldalt leíró protokoll
A Web Akadálymentesítési Útmutató 2.0 (WCAG 2.0) széleskörű ajánlásokat foglal magába a webtartalom minél könnyebb eléréséhez. Az irányelvek követésével a tartalom széles körben lesz elérhető az olyan fogyatékkal élők számára, mint a vak és gyengénlátó, a siket és hallássérült, a tanulási nehézségekkel küzdő, az értelmileg visszamaradott, a mozgássérült, a beszédhibával rendelkező, a fényre érzékeny és a mindezek kombinációjával küzdő emberek. Az irányelvek követésével a webtartalom használhatóbbá válik a mindennapi felhasználó számára is.
A WCAG 2.0 teljesítési feltételei tesztelhető állítások (testable statements), amelyek nem technológia-specifikusak. Speciális technológiák alkalmazásának esetében, a teljesítési feltételek kielégítéséhez útmutató, valamint az értelmezésükhöz egyéb dokumentumokban bővebb információ áll az olvasók rendelkezésre.
A WCAG 2.0 Útmutató elemei
A WCAG-t felhasználó személyek és intézmények köre széles, magába foglalja a szerkesztőket és fejlesztőket, a döntéshozókat, a beszerzéssel foglalkozókat, a tanárokat és diákokat. A változó igények kielégítését többszintű útmutató biztosítja, ez tartalmazza az átfogó alapelveket, az általános irányelveket, az ellenőrizhető teljesítési feltételeket, a megfelelő technikák gazdag gyűjteményét, az ajánlott módszereket, a példákkal dokumentált gyakoribb hibákat, forráslinkeket és kódokat.
· Alapelvek - A négy legfontosabb alapelv, melyek a webelérhetőség alapját biztosítják: észlelhetőség, működtethetőség, érthetőség és robusztusság. További részletek Az elérhetőség négy alapelvének értelmezése fejezetben.
· Irányelvek - Az alapelvek irányelvekből állnak. A 12 irányelv biztosítja az alapvető célokat, azért, hogy a szerkesztők a különböző fogyatékkal élő felhasználók számára a tartalom minél könnyebb elérhetőségét tegyék lehetővé. Ezek az irányelvek nem ellenőrizhetők, de biztosítják a keretrendszert és az átfogó célokat, annak érdekében, hogy a szerkesztők megértsék a teljesítési feltételeket, és hatékonyabban alkalmazzák a módszereket.
· Teljesítési feltételek - Minden egyes irányelvhez tesztelhető teljesítési feltételek biztosítottak, amelyek lehetővé teszik, hogy a WCAG 2.0 használható legyen az olyan esetekben, ahol a követelmények és a megfelelőség ellenőrzése szükséges, mint például a tervezési specifikáció, a beszerzés, a szabályozás, és a szerződéses megállapodások esetében. A különböző csoportok és helyzetek szükségleteinek kielégítése érdekében három megfelelőségi szintet határoztak meg: A (legalacsonyabb), AA (két A), és AAA (három A, legmagasabb). A WCAG szintekről további információ található a Megfelelőségi szintek értelmezése oldalon.
· Elégséges (minimum) és ajánlott módszerek - A WCAG 2.0 dokumentumban minden egyes irányelvhez és teljesítési feltételhez megtalálható a munkacsoport által dokumentált módszerek széles köre. A módszerek tájékoztató jellegűek, és két csoportra oszthatók: az egyik csoportban található módszerek elegendőek a teljesítési feltételekhez, míg a másik csoportban az “ajánlott” módszerek vannak, amelyek túllépik az alapvető elvárásokat az egyes teljesítési feltételekhez képest, valamint lehetővé teszik, hogy a szerkesztők jobban alkalmazzák az irányelveket. Néhány ajánlott módszer olyan elérhetőségi korlátokat érint, melyeket az ellenőrizhető teljesítési feltételek nem fednek le. Az ismert gyakoribb hibák szintén dokumentáltak. Bővebben az Elégséges és ajánlott technikák a WCAG 2.0 értelmezése oldalon.
WCAG 2.0 irányelvek és megfelelőségük
Dátum: 2010-03-03
Az elért megfelelőségi szint: egyedileg jelezve az egyes pontoknál.
Alapelv: Észlelhetőség
Az információt és a felhasználói felület elemeit olyan módon kell megjeleníteni a felhasználók számára, hogy azokat érzékelni tudják
Irányelv: Szövegalternatívák
Szöveges alternatívát biztosít bármilyen nem-szöveges formátumú tartalomhoz, olyan módon, hogy a szükségleteknek megfelelően nagybetűre, Braille-írásra, beszédre, szimbólumokra, vagy egyszerűsített nyelvre lehessen változtatni
Nem-szöveges tartalom: A felhasználóknak nyújtott minden nem-szöveges tartalom rendelkezik egyenértékű szövegalternatívával, kivéve az alábbi esetekben (A szint):
Irányelv: Megkülönböztethetőség
Könnyítsük meg a felhasználók számára a tartalom érzékelését (látását és hallását), beleértve az előtér és háttér megkülönböztethetőségét.
Szöveg átméretezés: Egy szöveg (de nem a képként reprezentált szöveg) a tartalom, vagy a funkcionalitás elvesztése nélkül 200 százalékig átméretezhető kisegítő technológia alkalmazása nélkül. (AA Szint)
Alapelv: Működtethetőség
A felhasználói felület részei és a navigáció működőképesek legyenek.
Irányelv: Billentyűzet vezérlés:
Minden funkció legyen elérhető a billentyűzetről
Billentyűzet: A tartalom összes funkcionalitása működtethető a billentyűzeten keresztül, anélkül, hogy specifikus időzítést igényelne az egyedi billentyűleütésekhez (kivéve, ahol az alapul szolgáló funkció olyan bevitelt igényel, amely a felhasználó mozgásának útvonalától és nem csak a végpontoktól függ). (A szint)
Megjegyzés: Ez nem zárja ki az egérrel történő bevitelek, vagy a billentyűzeten kívüli egyéb beviteli módszerek alkalmazását.
Billentyűzet csapda: Ha a billentyűzet-fókusz az oldal valamely eleméhez vihető a billentyűzet használatával, akkor a fókuszt arról az elemről billentyűzet használatával el lehessen mozdítani, és ha ehhez a módosítás nélküli nyíl- vagy tabulátor-billentyűzetek vagy egyéb kilépési módok használatán kívül más is szükséges, a felhasználó erről értesül. (A szint)
Irányelv: Navigálhatóság
Biztosítson a fogyatékkal élő felhasználók számára segítséget a navigálásra, a tartalom megtalálására és a pozíciójuk meghatározására
Oldalcím: A weboldalak címekkel rendelkeznek, melyek leírják az oldal témáját vagy célját. (A szint)
Fejlécek és címkék: A fejlécek és címkék az oldal témáját vagy célját írják le. (AA szint)
Pozíció: Információ elérése arra vonatkozóan, hogy a weboldalak halmazán belül a felhasználó melyik oldalon tartózkodik. (AAA szint)
Irányelv: Beviteltámogatás
Segítse a felhasználókat a hibák elkerülésében és javításában.
Hibaazonosítás: Amennyiben egy beviteli hibára automatikusan fény derül, a hibás elem azonosításra kerül, és egy szöveges leírást kap a felhasználó a hibáról. (A szint)
Címkék vagy utasítások: Megfelelő címkék vagy utasítások biztosítottak, amikor a tartalom felhasználói bevitelt igényel. (A szint)
Hibamegelőzés (összes):Weboldalak esetében, ahol a felhasználótól információ benyújtását kérik, az alábbiak közül legalább az egyik igaz: (AAA szint)
1. Megerősített: Hozzáférhető egy mechanizmus az információ átnézéséhez/ellenőrzéséhez, megerősítéséhez és javításához, mielőtt a küldés véglegessé válna.